Р І Ш Е Н Н Я №394 від 27 вересня 2017 року / Про звернення до голови Львівської обласної державної адміністрації, голови Львівської обласної ради, голів районних рад щодо ситуації  навколо використання земельних паїв померлих громадян

СОКАЛЬСЬКА  РАЙОННА  РАДА
ЛЬВІВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ
 ХХI сесія _VІІ__скликання

Р І Ш Е Н Н Я 394

27 вересня 2017 року                                                                         м.Сокаль

 

 Про звернення до голови Львівської
обласної державної адміністрації,
голови Львівської обласної ради,
голів районних рад щодо ситуації
навколо використання
земельних паїв померлих громадян

 

Розглянувши звернення депутата Сокальської районної ради Львівської області Іванчини О.А. від 27 вересня 2017 року, відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Сокальська районна рада Львівської області,-

 

В И Р І Ш И Л А:

 

  1. Звернутись до голови Львівської обласної державної адміністрації, голови Львівської обласної ради, голів районних рад щодо ситуації навколо використання земельних паїв померлих громадян (звернення додається).

 

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісії з питань євроінтеграції, взаємодії з місцевими радами, децентралізації, регламенту, депутатської етики, законності та взаємодії з ЗМІ.

 

Голова районної ради                                                              Микола Пасько

 

 

 

Голові Львівської обласної
державної адміністрації
Синютці О.М. 

Голові Львівської обласної
ради
Ганущину О.О.

Головам районних  рад

 

 

ЗВЕРНЕННЯ

щодо ситуації навколо використання

земельних паїв померлих громадян

 

У Львівській області цього року через несвоєчасність розробки необхідних нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України та інших  центральних органів виконавчої влади, які регламентують єдині механізми та терміни реалізації Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо правової долі земельних ділянок, власники яких померли» №3006, виникла загрозлива ситуація для стабільного розвитку всього аграрного сектора.

Цей закон надає органам місцевого самоврядування повноваження по охороні спадкового майна та управлінню спадщиною, у тому числі і щодо передачі таких земельних ділянок в оренду до моменту виявлення спадкоємців або до набрання законної сили рішенням суду про визнання спадщини відумерлою.

В Україні близько 1,8 млн. га земельних ділянок сільськогосподарського призначення, власники яких померли. Такі земельні ділянки є у кожній територіальній громаді. Більшість із них використовується сільськогосподарськими підприємствами не окремо, а у складі земельних масивів (полів) переважної більшості господарств. Проте, відсутність протягом тривалого часу визначеності щодо їхньої правової долі не давала змоги оформити права користування ними за єдиним законодавчо визначеним порядком.

Вони задіяні в сільськогосподарському обороті на підставі різних цивільно-правових угод: договорів оренди, укладених із сільськими радами, договорів по управлінню спадщиною тощо. Терміни дії таких договорів становлять, як правило, 1 рік, що дає можливість передати земельну ділянку у власність законному спадкоємцю в разі його появи, або передати її у комунальну власність територіальної громади, в разі визнання спадщини відумерлою.

Проте процес визнання спадщини відумерлою є складним і потребує певного часу та матеріальних витрат. А двояке тлумаченням норм діючого законодавства як зі сторони органів місцевого самоврядування, так і зі сторони правоохоронних органів, не дозволяє фактичним орендарям (виробникам) інших земельних ділянок того чи іншого масиву (поля), в якому знаходиться неуспадковані земельні ділянки, оформити їх використання шляхом укладання договорів оренди землі із місцевими радами в законодавчо визначеному порядку.

Ми вже маємо прецедент, коли в судовому порядку накладено арешт на невитребувані земельні паї померлих громадян та посіви сільськогосподарських культур з позбавленням права збору врожаю на цих ділянках.

Переслідування сільськогосподарських товаровиробників, які використовують земельні ділянки  власники яких померли, а також невитребувані паї неминуче призведе до згортання аграрного бізнесу, насамперед малих господарств, які не в змозі найняти кваліфікованих юристів для захисту своїх інтересів.

 

З метою запобігання руйнуванню сільськогосподарського сектора області, недопущення непотрібної соціальної напруги

просимо:

  1. На період розробки єдиних механізмів використання земель, власники яких померли, а також невитребуваних паїв, припинити масове відкриття кримінальних проваджень проти сільськогосподарських підприємств, які на підставі договорів із сільськими радами використовують землі померлих громадян.
  2. Доручити відповідним службам області розробити рекомендації щодо врегулювання порушених питань.
  3. Провести навчально-методичні навчання із головами та землевпорядниками сільських рад щодо вирішення порушених у зверненні питань.
  4. Підтримати наше звернення на сесії обласної ради.
  5. Направити звернення до Кабінету Міністрів України щодо розробки єдиних механізмів реалізації Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо правової долі земельних ділянок, власники яких померли».

 

 

 

 

Прийнято на  ХХІ сесії

VІІ скликання

Сокальської районної ради

Львівської області

27 вересня 2017 року